Olomouc nabízí památky i relax

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)

Evropská přehlídka ovoce Europom 2017 se uskuteční ve dnech 5. – 8. října 2017 v Olomouci. Tento výběr nebyl náhodný. Olomouc patří mezi nejvýznamnější historická centra Moravy s tradicí bohaté zemědělské činnosti. Centru dominují desítky památek, historické centrum metropole je městskou památkovou rezervací, která je hned po pražské nejrozsáhlejší v České republice. 

Cílem Europomu 2017 je mj. přitom představit historické druhy ovoce, jejich význam pro další generaci i tradiční pěstitelské postupy. Český zahrádkářský svaz chce s řadou zahraničních partnerů rovněž nabídnout řešení pro rozšíření nabídky drobných pěstitelů a třeba i jejich napojení na turistický ruch. Hanácká metropole Olomouc, jakožto srdce tradičního zemědělského regionu, je tedy skvělou volbou, jak tyto dílčí cíle propoji

Zahrádkáři mají Olomouc zároveň spojenou s pořádáním nejvýznamnějších zahradnických výstav v České republice. Komfortní zázemí pro celostátní i regionální akce vytvořilo výstaviště Flora Olomouc. První květy obdivují návštěvníci již v dubnu, kdy se otevírají brány jarní etapy Flory Olomouc, sezonu v plné kráse představuje letní etapa Flory Olomouc v srpnu a nejkrásnější plody si mohou návštěvníci prohlédnout při podzimní etapě Flory, nazývané Hortikomplex. Další tematické akce v průběhu roku lákají do Olomouce chovatele, milovníky umění či studenty.
K areálu výstaviště Flora Olomouc přiléhají rozlehlé městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanická zahrada. Okolí Olomouce nabízí rovněž další desítky výletních míst, které nadchnou všechny generace návštěvníků.
Olomouc nabízí celou řadu doplňkových aktivit. K relaxaci slouží četné parky, zoologická zahrada, moderní Aquapark, plavecký stadion či přírodní areál Litovelské Pomoraví s bohatou sítí cyklostezek.

 

 

Olomoucké parky a skleníky

Olomoucké parky a skleníky

Areál botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc s rozáriem, alpinem, zahradami národů, krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin a Zahradou smyslů (od 2011) pro nevidomé se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Palmový skleník je nejstarším ze sbírkových skleníků olomouckého výstaviště. Návštěvníci zde mohou obdivovat i řadu živočichů včetně ptáků, želv, ještěrů či krokodýla. Ve Smetanových sadech mohou dále zavítat do kaktusového, tropického a subtropického skleníku.

Více informací

Zoologická zahrada Olomouc

Zoologická zahrada Olomouc

ZOO Olomouc chová více než 1700 zvířat, zastoupeno je 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo ojedinělou 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Přístupná je i první část nového safari. Otevřeno říjen - prosinec 09:00 - 16:00. Vstupné dospělí 110 Kč, děti a senioři 70 Kč.

Více informací

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR s celoroční stálou teplotou 14°C. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky „Hranická propast".

Více informací

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci spravuje přes milion sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v ČR. Povahou sbírkového fondu v oblasti společenských i přírodních věd pokrývá nejen střední Moravu, ale i širší území s přesahy do zahraničí. Stálá expozici Příroda Olomouckého kraje seznamuje návštěvníky s přírodními poměry olomouckého regionu.

Více informací

Muzeum olomouckých tvarůžků

Muzeum olomouckých tvarůžků

Olomoucké tvarůžky jsou tradičním moravským zrajícím sýrem, který se vyrábí z odtučněného mléka. I nejstarší zprávy (polovina 15. století) je uvádějí jako běžné jídlo. Muzeum představuje v moderně pojatých expozicích průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti. Pro cizojazyčné návštěvníky jsou době k dispozici tištěné texty v angličtině a němčině.

Více informací

(za) žijte Olomouc!

(za) žijte Olomouc!

Olomouc jako nefalšované univerzitní město nabízí spousty možností, jak si užít skvělý večer s přáteli. Celý den i noc je živo v okolí tzv. Vodních kasáren, dochované části pevnosti z dob císařovny Marie Terezie jen kousek od hlavního náměstí. Najdete zde kavárny, bary i vinotéky, stejně jako lákavý výběr domácí i mezinárodní kuchyně ve stylových hospůdkách a restauracích. Nechybí ani podniky, kde se tancuje až do rána. Užijte si Olomouc plnými doušky!

Více informací

Powered by ZdenkaJ, ČZS