Výstava Květy v retrostylu 30. let

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Na tradiční červencové výstavě Květy v Lysé nad Labem připomněla expozice Českého zahrádkářského svazu noblesní atmosféru 30. let minulého století. Tehdy vznikaly nejen první zahrádkové osady, jako odraz hospodářské krize, ale klasická díla tehdejší kinematografie.  Vzpomínáte na romantický film Eva tropí hlouposti, kde Nataša Gollová lstivě usiluje o návod na unikátní růže továrníka Záhorského?

 

Tak přesně do této doby vás přenese pojetí expozice českých zahrádkářů. Hlavní roli však i letos na výstavišti představovaly květy, jak ostatně napovídá celý název výstavy. Lilie, růže, jiřiny, denivky, begonie a další okrasné květiny od předních českých pěstitelů a šlechtitelů byly k vidění v celém pavilonu B. V plném květu zde návštěvníci našli i klasické stálice mezi balkonovými rostliny, zejména pelargonie a fuchsie. Na své si tentokrát v tematických koutcích přišli i milovníci silných aut té doby. Příznivce Sokola potěšily informační panely o tehdejším rozmachu a oblibě Sokola v ČR a ukázky dobového oblečení a krojů.

O to, aby vám krása květů neuvadla a zachovala si svou pestrost po celé léto, se postaraly bezplatné odborné poradny Českého zahrádkářského svazu. Chcete se zeptat, jak se správně starat o pnoucí růže tak, aby byly skvostem vaší pergoly? Co nejvíce podpoří muškáty v jejich růstu? Jak se účinně bránit všudypřítomným mšicím? na to vámna každé vělké výstavě pořádané ČZS odpoví zástupci specializovaných základních organizací, které se těmto druhům věnují a na výstavě je prezentují. K pohodové návštěvě expozice ČZS přispíěl na Květech i tradiční vinařský koutek s nefalšovanou živou cimbálovou muzikou.

Amatérští floristé vytvoříili kytice ála 30. léta

V pátek 15. července se na Výstavišti v Lysé nad Labem rovněž uskutečnilo tradiční finále floristické soutěže ČZS „Staň se hvězdou floristiky“, kde mohli návštěníci porovnat, jaké byly a jsou trendy v aranžování. V doprovodné části se mohli navíc inspirovat při ukázkách práce profesionálních floristů. Letošní finále bylo stejně jako hlavní expozice připravené v retrostylu 30. let minulého století.

Finalisté tvořili z lučních a letních květin dekorace, které odpovídali době 30. let minulého století, tak, jak ji známe z černobílých filmů. Všichni soutěžící měli jeden společný úkol, a sice vytvořit kulatou kytici pro paní továrníkovou. Žáci od 12 do 15 let vytvářeli květinový náramek na ples a junioři od 15 do 18 a senioři nad 18 let dárkový koš pro hlavní hvězdu české meziválečné kinematografie - Adinu Mandlovou. Porota hodnotila nejen originalitu květinových aranžmá, jejich vyváženost a technické provedení, ale i jejich odolnost v čase. Jednotlivé dekorace totiž musely vydržet v plné kráse nejméně tři dny.

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Powered by ZdenkaJ, ČZS