Jablkem proti rakovině

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(4 hlasů)

Vyznačuje se pouze průměrnou chutí, je mírně nakyslá a pozdě rodí, přesto sklízí alespoň na vědeckém poli ovace. Řeč je o krajové odrůdě jablek Hetlina, jejíž původ sahá do 18. století a v místě svého původu na Domažlicku je známá též jako Granátka.

Právě pro své nepříliš oslnivé chuťové vlastnosti dlouho unikala pozornosti velkých i menších pěstitelů.

O to větší péče se jí ale nedávno dostalo od výzkumníků z Nového Zélandu, kteří pečlivě zkoumali vybrané odrůdy světového sortimentu kvůli možnému léčebnému účinku u rakovinových onemocnění.

Zjistili, že Hetlina obsahuje množství fenolických látek, které jsou známé svými protirakovinnými účinky. A má jich dokonce třikrát více než je průměr. Toto množství by mohlo nejen pomoci se zákeřnou nemocí, ale podle vědců se může projevit i zlepšením celkového zdravotního stavu toho, kdo jablka odrůdy Hetlina konzumuje.

Podle pěstitelů, kteří nad Hetlinou v minulosti nezlomili hůl, dosahují stromy této odrůdy středně silného růstu. Horší chuťové vlastnosti Hetliny jsou přitom vykoupeny vysokou mrazuodolností, malou náročností na stanoviště, vysokou odolností k padlí a skladovatelností až do června. Některé stromy vykazují stáří přes 100 let, což vyvolává naději, že se tato jedinečná odrůda zachová i pro budoucí generace.

S přispění propagátora této odrůdy ing. Jana Hinterholzingera a ing. Stanislava Bočka

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Powered by ZdenkaJ, ČZS